Spis treści

  1. Real time marketing – czyli co?
  2. Jakie są zalety real time marketingu?
  3. Czy real time marketing ma jakieś wady?
  4. RTM tu i teraz – jak tworzyć dobry content?
  5. Real time marketing – kilka przykładów z ostatnich miesięcy
  6. Real time marketing – podsumowanie

Mówiąc o content marketingu, bardzo często powtarzam, że w tym przypadku najważniejsza jest strategia i szczegółowy plan działania. Wtedy wszystkie prace są bardzo dobrze poukładane, zaplanowane oraz przemyślane. Czasem jednak te najtrafniejsze zagrania, dzięki którym marka ma ogromną szansę na wyróżnienie się z tłumu, nie muszą, a wręcz nie mogą być zaplanowane. Zdarzają się sytuacje, kiedy należy działać tu i teraz. Mowa tutaj przede wszystkim o czymś takim jak real time marketing. 

Taka metoda opiera się na schemacie akcja – reakcja. Na czym jednak dokładnie polega, co możesz w ten sposób zyskać i o czym pamiętać, tworząc taki content? Tego wszystkiego dowiesz się oczywiście teraz! A na koniec czeka na Ciebie kilka świeżych przykładów działań real time marketingowych!

Real time marketing – czyli co?

Real time marketing, zwany także marketingiem czasu rzeczywistego, a w skrócie często zapisywany jako RTM, to działania marketingowe bezpośrednio nawiązujące do aktualnych i bieżących wydarzeń. Te mogą mieć charakter kulturowy, społeczny, medialny, polityczny czy sportowy. Content tworzony na podstawie najświeższych zdarzeń może przyjmować wiele różnych form.

Przeważnie są to posty w mediach społecznościowych, teksty pisane, grafiki, memy czy nawet materiały wideo. 

Brzmi dość skomplikowanie? Już przełożę to wszystko na nieco przystępniejszą formę. Najprościej mówiąc, real time marketing to działanie tu i teraz. Dajmy na to, że właśnie wydarzyło się coś, o czym jest bardzo głośno. Niemalże każdy o tym mówi, pisze. Co Ty, jako marka, możesz z tym zrobić? Oczywiście nieco dopasować sytuację do swojego profilu działalności i wykorzystać jako chwytliwy, niekiedy też zabawny przekaz marketingowy. Taki, który przyciągnie nowych odbiorców i będzie cieszyć się ogromnym zainteresowaniem.

Wciąż ciężko ogarnąć, o co w tym chodzi? Dam Ci pewien przykład z życia wzięty. Jakiś czas temu zrobiło się głośno o jednej z krakowianek, która postawiła służby na równe nogi, twierdząc, że widzi na drzewie laguna. Chodziło jej o zwierzę – legwana. Jednak pod wpływem emocji, nieco przejęzyczyła się i pomyliła nazwę. Nie byłoby w tym jednak nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zwierze, które widziała za oknem, okazało się wyrzuconym przez kogoś rogalikiem z ciasta francuskiego. Jak myślisz, co się stało?

Historia ta szybko się rozeszła i mówił o niej niemalże każdy. Co na to liczne firmy? Oczywiście podłapały to aktualne zdarzenie i postanowiły wykorzystać je jako real time marketing. W okamgnieniu zaczęły tworzyć się ciekawe kreacje. Marka Aldi od razu reklamowała rogaliki maślane jako słynne laguny. Krakowska sieć lodziarni zdecydowała się nawet na przygotowanie lodów o smaku laguna. Wszystko oczywiście jasno komunikowała w swoich mediach społecznościowych. To są właśnie przykłady real time marketingu – nawiązujące do jednego wydarzenia, ale w dwóch różnych formach. Każda z marek dopasowała je do profilu swojej działalności. Inspiracje na RTM są zatem z życia wzięte. 

Chodzi w tym wszystkim o to, aby wyłapać jakieś ciekawe wydarzenie i sprawnie przerobić je na kreację marketingową dopasowaną do danej firmy.

Musisz pamiętać, że real time marketing to nie to samo, co marketing okolicznościowy.

Nawiązywanie w swoich kreacjach np. do Walentynek, Świąt Bożego Narodzenia czy innych uroczystości powtarzających się cyklicznie – to nie jest to! W RTM chodzi o wydarzenia bieżące, świeże, a także często nietypowe, niespotykane i niezaplanowane. To taka reakcja na to, co aktualnie dzieje się w kraju czy na świecie. Zapamiętasz to?

Jakie są zalety real time marketingu?

RTM ma oczywiście wiele zalet z marketingowego punktu widzenia. Gdyby tak nie było, raczej nie poruszałabym tej tematyki – to jasne. Jak jednak sądzisz, co możesz zyskać poprzez takie działania? I czy są to korzyści, dla których warto bacznie obserwować aktualne wydarzenia? Przyjrzyjmy się więc bliżej, jakie zalety niesie za sobą real time marketing.

Budowanie relacji i zaangażowania odbiorców

Nie da się ukryć, że zaangażowanie odbiorców to coś, o co walczy niemalże każda marka. Z real time marketingiem jesteś w stanie zdecydowanie poprawić ten wskaźnik. Treści zabawne, humorystyczne, nawiązujące do aktualnych wydarzeń bardzo często przynoszą wiele reakcji, komentarzy czy udostępnień. Odbiorcy po prostu lubią coś nowego. Jeśli dana kreacja im się spodoba, z pewnością będą chcieli to pokazać.

Do tego kreatywne posty RTM pozwalają budować relacje ze swoimi odbiorcami. Pokazują, że jako marka jesteś na czasie, wiesz, co piszczy w trawie i nie tylko sprzedaż zawsze Ci w głowie. Takie działania pozwalają nieco rozluźnić towarzystwo i pokazują, że za firmą stoją prawdziwi ludzie. Jest więc to świetny sposób, by poniekąd zaprzyjaźnić się ze swoją grupą odbiorców. 

Wzbudzenie ciekawości i zwiększenie zasięgów

Real time marketing przeważnie wzbudza większą ciekawość niż klasyczne komunikaty publikowane np. w social mediach. Tym samym, jak już wspominałam, odbiorcy mogą taki post lajkować, udostępniać czy komentować go. Każda taka interakcja zwiększa szansę na ogromne zasięgi. A im do większej grupy odbiorców, dotrzesz, tym oczywiście lepiej. 

Najlepiej więc potraktować takie działanie jako okazję na pokazanie się szerszej społeczności. Oczywiście nie zawsze musi tak być, ale poniekąd do tego należy dążyć. Zawsze lepiej spróbować niż później żałować. Jedyne, co możesz stracić, to niewielką ilość czasu na przygotowanie kreacji RTM. Chociaż, zawsze trzeba uważać, aby takie działanie nie zaszkodziło marce. O tym jednak opowiem w dalszej części. 

Wzrost rozpoznawalności marki i wyróżnienie się na tle konkurencji

Większe zasięgi marki wiążą się także bezpośrednio z jej większą rozpoznawalnością. Najprościej mówiąc, o Twojej firmie może w ten sposób zrobić się głośno. Zdobędziesz nowych obserwujących, którzy w przyszłości mogą zamienić się na Twoich wiernych i lojalnych klientów.

Do tego real time marketing może wyróżnić Cię na tle konkurencji. Pokażesz się jako ta marka bardziej na czasie, z ludzką twarzą, umiejąca rozbawić swoich odbiorców. Tworzysz w ten sposób unikalny content, który z pewnością zostanie doceniony i podkreśli, że stoisz za firmą, której można zaufać. 

Pozwala poznać nastroje klientów

Real time marketing to także świetny sposób na poznanie bliżej swojej grupy odbiorców. Łatwo dowiedzieć się w ten sposób, co ich bawi, a co irytuje. Poprzez dodawane komentarze poznasz nastroje swoich obserwatorów oraz ich zachowania. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej dopasować do nich wszelkie inne markowe komunikaty. 

Dowiesz się o nich czegoś, czego nie podadzą Ci jak na tacy inne źródła – np. statystyki w mediach społecznościowych.

Traktuj więc RTM poniekąd jako taki eksperyment, którego celem jest jak najlepsze poznanie swoich grup odbiorców. 

Czy real time marketing ma jakieś wady?

Wszystko ma swoje wady i zalety – niestety. Można wymienić wiele korzyści wynikających z real time marketingu. Są jednak także minusy, o których zawsze warto pamiętać. Jakie?

Przede wszystkim RTM to niezwykle szybkie działanie. Musisz być tu i teraz. Przez to niektóre kreacje mogą być niedopracowane. O ile będą to drobne niedociągnięcia, raczej nic się nie stanie. Gorzej, jeśli popełnisz jakiś karygodny błąd. Wtedy odbiorcy szybko to wyłapią. Lepiej więc dokładnie wszystko sprawdzić przed publikacją i stracić te kilka minut, niż później wszystko odkręcać.

Do tego przy real time marketingu łatwo o przesyt podobnych treści. Jeśli widzisz, że już ogromna ilość marek wykorzystała daną sytuację, czasem lepiej odpuścić. Odbiorcy mogą być już tym znudzeni. Przez to mogą pojawić się niezbyt korzystne komentarze. To zawsze lekko nadszarpuje dobry wizerunek marki. 

Ze względu na konieczność szybkiego reagowania, w real time marketingu trzeba także bardzo uważać na to, by nikogo nie urazić swoją kreacją. Musisz ją bardzo dokładnie przemyśleć. Lepiej nie brać się za coś nawiązującego np. do religii. Możesz w ten sposób zyskać ogrom wrogów. Mimo pośpiechu – zawsze pomyśl. W innym przypadku kryzys gwarantowany. A przywrócenie dobrego wizerunku będzie kosztować Cię wiele pracy, czasu oraz nerwów. Niektóre sytuacje lepiej przemilczeć. 

RTM tu i teraz – jak tworzyć dobry content?

Teraz nadszedł czas na kilka wskazówek, jak tworzyć dobry content real time marketingowy. Wydaje się, że jest to dość proste zadanie. W praktyce okazuje się jednak niekiedy naprawdę dużym wyzwaniem. Pamiętając o kilku ważnych elementach, z pewnością będziesz jednak w stanie stworzyć coś wyjątkowego. Poznaj więc najistotniejsze wskazówki.

1. Rób research z wyprzedzeniem

Pewne wydarzenia, które można wykorzystać w real time marketingu, będą oczywiście pojawiać się z zaskoczenia – bez uprzedzenia. Mowa tutaj chociażby o wspomnianym już krakowskim lagunie. Tego nikt nie był w stanie przewidzieć. Są jednak pewne sytuacje, które są zaplanowane z wyprzedzeniem. Chodzi o wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturowe, sportowe, polityczne itp. 

Warto więc zawsze, np. na początku miesiąca, przeprowadzić szybki research. Sprawdź, co ma dziać się w danym okresie w Polsce czy na świecie. Zanotuj wydarzenia wraz z ich datami. Będziesz w stanie wtedy je obserwować, a następnie stworzyć na ich podstawie coś wyjątkowego. Może to być nawet zwykła gala wręczenia Oscarów. Kto wie, co się na niej wydarzy?

2. Przygotuj kilka szablonów do grafik

W RTM liczy się czas i szybkość działania. A jak wiadomo, czasem przygotowanie odpowiedniej grafiki może zająć sporą ilość czasu. Nie daj boże Twój grafik będzie wtedy na urlopie i będziesz musiał działać na własną rękę. 

Aby nie przepuścić okazji z powodu braku adekwatnej grafiki, możesz przygotować sobie wcześniej kilka uniwersalnych szablonów. Takich, które będziesz w stanie przerobić na odpowiednią kreację. To wcale nie musi być przecież coś bardzo zaawansowanego. Czasem wystarczy zdjęcie z krótkim podpisem. Ale skoro liczy się czas, nawet taki prosty szablon warto mieć zawsze pod ręką. 

3. Obserwuj i bądź czujny

By tworzyć dobry content real time marketingowy, trzeba mieć zawsze oczy dookoła głowy. Musisz wykazać się dużą czujnością. Gdy tylko trafisz na coś ciekawego, od razu przeanalizuj, czy przypadkiem nie jest to idealny materiał na kreację RTM. Włącz alerty ze stron informacyjnych, przeglądaj co kilka godzin media społecznościowe, sprawdzaj, co dzieje się na świecie. Tylko tak będziesz w stanie zaciekawić swoich odbiorców nową ciekawą treścią “na czasie”.

4. Dobierz odpowiedni kanał komunikacji

Real time marketing najczęściej kojarzy się z mediami społecznościowymi. To z ich pomocą najłatwiej szybko trafić do szerokiego grona odbiorców. Zawsze zastanów się jednak, gdzie najlepiej opublikować nową kreację. Facebook jest dość uniwersalny, jednak pozostałe social media rządzą się nieco innymi prawami. Może coś będzie lepsze do wrzucenia tylko na LinkedIn lub Instagrama? Zawsze o tym pomyśl.

Do tego pamiętaj, że real time marketing nie musi bazować tylko na mediach społecznościowych. Równie dobrze może to być newsletter czy nawet wpis blogowy.

Dużo zależy jednak od sytuacji, rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności, a także tego, gdzie Twoi odbiorcy są najbardziej aktywni. 

5. Działaj szybko, ale z rozwagą

Przy RTM trzeba działać szybko. Tutaj zdecydowanie liczy się czas. Zawsze pamiętaj jednak o rozwadze. Bo jak to mówią, gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy. I to przysłowie musisz sobie wziąć głęboko do serca. Każde działanie dokładnie przemyśl, zanim puścisz coś w świat. Pomyśl, czy dane wydarzenie i kreacja pasują do Twojej marki, czy nikogo w ten sposób nie urazisz, czy jest to w ogóle materiał, który ma szansę się sprawdzić. Liczy się więc refleks, ale bez przesady. 

6. Stosuj zasadę 3R

Bardzo ciekawą zasadę dotyczącą real time marketingu, ale nie tylko, znalazłam na blogu sprawnymarketing.pl. Marianna Krupa w swoim artykule Real Time Marketing – wszystko, co musisz o nim wiedzieć, by wykorzystać go w marketingu wspomniała o zasadzie 3R. O co w niej chodzi? Już tłumaczę. 

Pierwsze R to Recent (ostatnio). Oczywiście dotyczy to tego, że RTM nie może być odgrzewanym kotletem. Trzeba bazować na tym, co wydarzyło się ostatnio, niedawno, czasem nawet kilka minut czy godzin wcześniej. Gdy “przetrzymasz” dane wydarzenie i nie zareagujesz w odpowiednim momencie, będzie to już musztarda po obiedzie.

Drugie R to Relevant (odpowiedni). Zawsze zastanów się, czy dane wydarzenie pasuje chociażby do branży, w której działasz. Musi się z nią jakoś wiązać. Nie możesz na siłę podciągać zdarzenia do swojej marki. To nie przyniesie dobrego efektu. Będzie widać z daleka, że coś tu nie gra. Musisz więc zastanowić się, co oferujesz i komu, a następnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy RTM, który planujesz, ma szansę się sprawdzić.

Trzecie R to Real (prawdziwy). Kreacja, którą stworzysz, powinna być poniekąd prawdziwa. Czyli ponownie musi pasować do Twojej marki. Ty musisz też mieć na nią pomysł. Nie możesz kopiować jej od innych, bo np. konkurencja tak robiła. To bez sensu. Gdy nie wiesz, jak stworzyć dany RTM, ponownie odpuść.

Widzisz już, że prowadzenie real time marketingu wcale nie jest takie proste? Mam jednak nadzieję, że wiesz teraz, jak do tego wszystkie podejść i jak przygotować się na takie działanie w czasie rzeczywistym. 

Real time marketing – kilka przykładów z ostatnich miesięcy

I właśnie możemy przejść do najprzyjemniejszej części, a więc przykładów real time marketingu. Będę starać się wykorzystać przykłady z kilku ostatnich miesięcy, abyś zobaczył coś nowego i świeżego. Takiego, co nie pojawia się w podobnych artykułach jak ten. Nie uniknę jednak pewnie sytuacji, kiedy to będę musiała odgrzać jakiegoś kotleta. Dobra, zaczynajmy.

Najpierw pokażę Ci kreację sprzed prawie 1,5 roku. Uważam jednak, że musi znaleźć się w tym zestawieniu, ponieważ już się do niej odnosiłam. Mowa oczywiście o Aldi i krakowskim lagunie. Tak oto wyglądał post nawiązujący do tej sytuacji:

real time marketing - przykład krakowski lagun
Przykład RTM marki Aldi z 2021 roku nawiązujący do krakowskiego laguna. Źródło: oficjalny profil na Facebooku @AldiPolska.

Zobacz, jak niewiele wystarczy, by stworzyć coś ciekawego. Zerknij też przy okazji na ilość reakcji pod postem. Przejrzałam specjalnie kilka ostatnich postów z Facebooka Aldi. 30-100 polubień to przy nich norma. Tutaj widzisz natomiast o wiele bardziej pokaźną liczbę. Działa? Działa!

Teraz przykład real time marketingu z ostatnich dni. Na początku lutego 2023 roku w social mediach ogromną furorę robił następujący post:

real time marketing - post, który stał się viralem
Post, od którego zaczęła się prawdziwa lawina real time marketingowa. Źródło: Facebook.

Nie znam do końca jego historii, więc nie będę jej na siłę dopisywać. Sporo firm podłapało jednak coś takiego i w sieci pojawiło się mnóstwo jego przeróbek w formie RTM. Oto przykład odzieżowej marki Sinsay:

real time marketing - przykład 2023 Sinsay
Przykład RTM marki Sinsay z 2023 roku nawiązujący do wyżej przedstawionego posta. Źródło: oficjalny profil na Facebooku @sinsayclothing.

Spójrz ponownie na to, jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się ten post. Średnia przy innych publikacjach to ok. 50-150 lajków oraz kilka komentarzy. A tutaj? 3,4 tys. reakcji!

Kolejny przykład, tym razem ze stycznia 2023 roku, kiedy to Shopee ogłosiło, że znika z Polski. Wydało wtedy oficjalny komunikat, który mógł znaleźć każdy użytkownik po zalogowaniu się na swoje konto. Wyglądał on tak:

komunikat o zniknięciu Shopee z Polski
Komunikat Shopee Polska w związku z wycofaniem się z rynku. Źródło: oficjalny sklep Shopee Polska.

Co na to polskie firmy? Oczywiście ponownie w mediach społecznościowych pojawiały się odpowiedzi na tę informację. Jedną z nich był post księgarni Tania Książka:

Real time marketing - przykład Tania Książka i Shopee
Przykład RTM księgarni Tania Książka z 2023 roku nawiązujący do komunikatu Shopee o wycofaniu się z polskiego rynku. Źródło: oficjalny profil na Facebooku @taniaksiazka. 

Nie muszę już chyba przypominać, abyś i tym razem zerknął na odzew użytkowników. Ponownie taka publikacja stała się prawdziwym hitem. 

Teraz nadszedł czas na Lidla. Tym razem jest to real time marketingowa odpowiedź na sztuczną inteligencję AI, która cieszy się ostatnio popularnością ze względu na “ciekawe kwiatki” dostarczane użytkownikom:

RTM - Lidl i sztuczna inteligencja AI
Przykład RTM marki Lidl z 2023 roku nawiązujący do popularności sztucznej inteligencji AI. Źródło: oficjalny profil na Facebooku @lidlpolska. 

Co prawda ten post nie cieszy się aż tak dużą popularnością jak wcześniejsze, które przedstawiłam, jednak zdecydowanie warto docenić tutaj kreatywność social media marketera. 

Dla mnie prawdziwymi mistrzami real time marketingu są natomiast osoby odpowiedzialne za polski profil marki IKEA. Tam takie publikacje są wręcz na porządku dziennym, a co najważniejsze, wszystkie są niezwykle ciekawe i kreatywne. Tutaj najświeższy przykład nawiązujący do finału Super Bowl:

real time marketing - Ikea Super Bowl
Przykład RTM marki IKEA z 2023 roku nawiązujący do finału Super Bowl. Źródło: oficjalny profil na Facebooku @IKEApl.

Ponownie liczba aktywności jest zdecydowanie niższa niż wcześniej, jednak chcę tutaj zaznaczyć, że czasem dość proste podejście do tematu może okazać się ciekawym rozwiązaniem na rozluźnienie komunikacji ze swoimi odbiorcami.

A skoro mówię, że IKEA jest dla mnie mistrzem, podrzucam jeszcze jedną propozycję tej marki. Tym razem nawiązującą do serialu Wednesday na Netflix, który bije rekordy popularności na tej platformie:

real time marketing - Ikea i Wednesday
Przykład RTM marki IKEA z 2022 roku nawiązujący do popularnego na Netflixie serialu Wednesday. Źródło: oficjalny profil na Facebooku @IKEApl.

Ponownie jakże proste, a jakże ciekawe i trafne.

Za drugiego mistrza RTM uważam natomiast markę InPost. To oczywiście moje zdanie, jednak spójrz, jakie posty wychodzą spod rąk ich marketerów:

real time marketing - inpost i artur przygotuj kadzidło
Przykład RTM marki InPost z 2023 roku nawiązujący do odprawianych w Roblox mszy świętych. Źródło: oficjalny profil na Facebooku @paczkomatkurier.

Jeśli nie jesteś wtajemniczony, tekst Arturze, przygotuj paczkę… to odpowiedź na zwrot Artur, przygotuj kadzidło… Ten pochodzi z odprawianych w grze Roblox mszy świętych. A tutaj drugi przykład tej samej firmy – tym razem nawiązujący do obchodzonego w USA Dnia Świstaka:

RTM - dzień świstaka inpost
Przykład RTM marki InPost z 2023 roku nawiązujący do obchodzonego w USA Dnia Świstaka. Źródło: oficjalny profil na Facebooku @paczkomatkurier.

Co prawda pisałam wcześniej, że bazowanie na świętach nie jest real time marketingiem, jednak w tym przypadku jest to nawiązanie do dnia obchodzonego wyłącznie za granicą. Można więc na polskim podwórku uznać go zdecydowanie za dobry pomysł na RTM. Do tego świetnie koresponduje z najpopularniejszą niegdyś reklamą czekolad. 

Na koniec mam jeszcze przykład KFC. Ta marka także bardzo często publikuje trafne posty nawiązujące do aktualnych wydarzeń. Tutaj akurat publikacja związana z premierą nowego serialu HBO – The Last of Us:

real time marketing - kfc i the last of us
Przykład RTM marki KFC z 2023 roku nawiązujący do premiery serialu HBO The Last of Us. Źródło: oficjalny profil na Facebooku @kfcpolska.

Mam nadzieję, że spodobały Ci się moje przykłady real time marketingu w mediach społecznościowych i dostarczyły Ci sporą dawkę inspiracji.

Real time marketing – podsumowanie

Z tego artykułu zapamiętaj więc przede wszystkim, że real time marketing to działania marketingowe bezpośrednio nawiązujące do aktualnych i bieżących wydarzeń. Ich głównym celem jest budowanie relacji z odbiorcami oraz zwiększenie ich zaangażowania i ciekawości. Wykorzystując taką technikę, możesz zdecydowanie wyróżnić się na tle konkurencji, a także zyskać jako marka większą rozpoznawalność.

Aby jednak działania RTM przyniosły takie rezultaty, musisz pamiętać o ciągłej obserwacji, tego, co dzieje się w kraju i na świecie. Konieczne będzie wykazanie się czujnością i szybka, ale też przemyślana reakcja. Zanim cokolwiek opublikujesz, przemyśl kilka razy, czy nikogo to nie urazi. Zastanów się także, jak daną kreację mogą odebrać Twoi odbiorcy. 

Zachęcam Cię także do bacznego obserwowania mediów społecznościowych i brania przykładu z mistrzów real time marketingu. Oczywiście nie chodzi o kopiowanie ich pomysłów, a podpatrzenie, jak tworzyć taki content w kreatywny sposób. 

Bibliografia

1. Real Time Marketing – wszystko, co musisz o nim wiedzieć, by wykorzystać go w marketingu, Marianna Krupa, sprawnymarketing.pl.
2. Real-Time Marketing – na czym polega i od czego zacząć?, Dominika Szarf, brand24.pl.
3. Real time marketing w e-commerce: wskazówki i przykłady, Agnieszka Ślęzak, business.trustedshops.pl.
4. Co to jest real time marketing – Definicja, Renata Baciak, ks.pl.
5. Real-time marketing – kreatywne przykłady z Polski i świata (RTM), Jakub Biel, jakubbiel.pl.
6. Real-Time Marketing – gdy liczy się refleks!, Marta Bystryk, empressia.pl. 
7. Artykuły o real time marketingu.
8. Doświadczenia własne.