Spis treści

  1. Najlepsze książki o samorozwoju pomagające w życiu osobistym
  2. Najlepsze książki samorozwojowe przydatne w życiu zawodowym i pracy twórczej

W życiu każdego z nas pojawiają się momenty, kiedy szukamy inspiracji, motywacji lub po prostu wsparcia w dążeniu do rozwoju osobistego czy zawodowego. Czasem potrzebujemy wskazówek, które pomogą nam lepiej zrozumieć siebie i świat wokół nas, a czasem poszukujemy praktycznych narzędzi do budowania lepszej wersji samego siebie. W takich chwilach warto sięgnąć po odpowiednią literaturę. W tym artykule przedstawię Ci więc najlepsze książki o samorozwoju. Będą to tytuły, które dadzą Ci inne spojrzenia na życie i dostarczą konkretnych strategii oraz technik do rozwoju w wielu obszarach. Sprawdź koniecznie!

Najlepsze książki o samorozwoju pomagające w życiu osobistym

Na początek zaprezentuje książki o samorozwoju, które warto znać, jeśli zależy Ci na lepszym poznaniu samego siebie. Będą to idealne propozycje, jeśli chcesz wzbogacić swoje życie osobiste i coś w nim zmienić. Sprawdź więc najlepsze książki o samorozwoju pozwalające wzbogacić się w tym obszarze.  

1. „Kim jesteś? 125 zadań i wyzwań, by lepiej poznać siebie” – Kamila Kruk

Szukasz nietypowej książki o samorozwoju? W takim razie polecam Ci publikację „Kim jesteś? 125 zadań i wyzwań, by lepiej poznać siebie” Kamili Kruk. To swego rodzaju przewodnik, a nie książka, którą musisz przeczytać od deski do deski, aby coś z niej wynieść. Znajdziesz w nim zbiór zadań, dzięki którym lepiej poznasz i zrozumiesz samego siebie. To właśnie takie ćwiczenia pomogły zarówno autorce, jak i współautorom publikacji.

Jeśli zależy Ci na rozwoju osobistym i lepszym poznaniu samego siebie, ta książka musi znaleźć się w Twojej kolekcji. Co ciekawe, będziesz korzystać z niej niemalże cały czas. Do ćwiczeń warto bowiem wracać. Dzięki temu szybko ocenisz, w jakich obszarach robisz już postępy, a nad czym warto jeszcze popracować.

Najlepsze książki o samorozwoju - „Kim jesteś? 125 zadań i wyzwań, by lepiej poznać siebie”
„Kim jesteś? 125 zadań i wyzwań, by lepiej poznać siebie” autorstwa Kamili Kruk to przewodnik z zadaniami do wykonania. Dzięki niemu lepiej poznasz i zrozumiesz samego siebie. Źródło zdjęcia: sklep OSM Power.

2. „Kochaj ludzi, używaj rzeczy. Odwrotnie to nie działa” – Joshua Fields Millburn, Ryan Nicodemus

Dzisiejszy świat jest przepełniony dobrami materialnymi, stresem, pędem i licznymi rzeczami, które nas rozpraszają. Przez to ciężko skupić się na tym, co najistotniejsze. Dlatego w książce „Kochaj ludzi, używaj rzeczy. Odwrotnie to nie działa” Joshua Fields Millburn i Ryan Nicodemus pokazują, że o wiele lepiej żyć w duchu minimalizmu. 

Przekonują, że zyskujesz w ten sposób więcej czasu, satysfakcji, zadowolenia czy wartościowych relacji. Przejście na minimalizm jest w ich ocenie idealnym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na przewartościowaniu własnego życia oraz uzdrowieniu relacji zarówno z innymi ludźmi, jak i samym sobą czy dobrami materialnymi. Codzienność nabiera wtedy sensu, a życie staje się pełniejsze.

Jeśli więc czujesz przesyt tym, co Cię otacza, sięgnij po „Kochaj ludzi, używaj rzeczy. Odwrotnie to nie działa” i przekonaj się, że mniej znaczy więcej.

„Kochaj ludzi, używaj rzeczy. Odwrotnie to nie działa” - Joshua Fields Millburn, Ryan Nicodemus
„Kochaj ludzi, używaj rzeczy. Odwrotnie to nie działa” to książka pokazująca, że do szczęścia wcale nie potrzeba wiele – wystarczy postawić na minimalizm. Źródło zdjęcia: sklep OSM Power.

3. „Jak przestać się martwić i zacząć żyć” – Dale Carnegie

Wydaje Ci się, że żyjesz w ciągłym stresie? Cały czas się czymś zamartwiasz i wszystko dokładnie analizujesz? A jakby przestać tak robić i zacząć żyć pełnią życia? Jeśli tego właśnie potrzebujesz, koniecznie sięgnij po „Jak przestać się martwić i zacząć żyć” – książkę, którą napisał Dale Carnegie. Autor ten ma w swoim dorobku najlepsze książki samorozwojowe i nie tylko, a to właśnie jedna z nich. 

Choć pierwsze wydanie tej publikacji miało premierę w 1948 roku, treść wciąż pozostaje uniwersalna i może zmienić w Twoim życiu naprawdę wiele. Znajdziesz w niej praktyczne zasady i wskazówki, które wdrożysz jeszcze tego samego dnia. Z ich pomocą przestaniesz się zamartwiać i denerwować na zapas. W zamian zyskasz więcej czasu dla siebie i unikniesz nadmiernego zmęczenia. Brzmi wyśmienicie, prawda? Przeczytaj, weź porady do serca i zobacz, że to naprawdę działa!

najlepsze książki samorozwojowe - „Jak przestać się martwić i zacząć żyć”
„Jak przestać się martwić i zacząć żyć” to książka z ponadczasową treścią, dzięki której zredukujesz swoje obawy do absolutnego minimum! Źródło zdjęcia: sklep OSM Power.

4. „Odwaga bycia nielubianym” – Ichiro Kishimi

Nie da się zrobić tak, aby lubili Cię wszyscy. To niemożliwe. Mimo to cały czas martwimy się o to, jak postrzegają nas inni i żyjemy tak, jak poniekąd dyktuje nam otoczenie. To jednak ogromny błąd. Przez to zatracasz się i zapominasz, by być tym, kim tak naprawdę Ty chcesz. 

Książka „Odwaga bycia nielubianym” autorstwa Ichiro Kishimi pokazuje, że to nie ma sensu. Jest to opowieść bazująca na rozmowie filozofa z młodym człowiekiem – napisana bardzo prostym i przystępnym językiem. Z jej pomocą zyskasz odwagę, by samodzielnie decydować o własnym życiu i ignorować ograniczenia stawiane przez otoczenie. 

„Odwaga bycia nielubianym” - Ichiro Kishimi
„Odwaga bycia nielubianym” to książka, która pokazuje, jak przestać martwić się presją otoczenia i żyć dokładnie tak, jak chcesz tego Ty, a nie inni. Źródło zdjęcia: sklep OSM Power.

5. „Rusz dupę tam, gdzie chce być Twoje serce” – Steven Pressfield

Wydaje Ci się, że stoisz w miejscu? Nie masz motywacji do działania lub boisz się porażki, jeśli pójdziesz o krok dalej? Nie wiesz, jak pokonać przeszkody w dążeniu do samorealizacji? W takim razie „Rusz dupę tam, gdzie chce być Twoje serce” – dosłownie i w przenośni! Książka o tytule, który trafia w sedno sprawy, pomoże Ci pokonać opór i ruszyć w stronę lepszej przyszłości. 

Z jej pomocą zaczniesz w pełni wykorzystywać cały swój potencjał. Zyskasz odwagę, by zacząć spełniać swoje marzenia i sięgać po dokładnie to, czego chcesz. Po lekturze z pewnością rozkwitniesz i zmienisz swoje życie na lepsze. W końcu wystarczy tylko ruszyć w stronę tego, czego pragniesz najbardziej. Recepta jest prosta – trzeba przezwyciężyć swój wewnętrzny opór. Steven Pressfield podpowie Ci, jak to zrobić.

najlepsze książki o rozwoju osobistym - „Rusz dupę tam, gdzie chce być Twoje serce”
„Rusz dupę tam, gdzie chce być Twoje serce” to książka, która pokazuje, jak przezwyciężyć opór i w końcu zacząć realizować swoje cele oraz spełniać marzenia. Źródło zdjęcia: sklep OSM Power.

Najlepsze książki samorozwojowe przydatne w życiu zawodowym i pracy twórczej

Wyżej wymienione propozycje to zdecydowanie najlepsze książki o samorozwoju, które pozwolą Ci zmienić swoje życie osobiste na lepsze. Teraz nadszedł jednak czas, aby pochylić się także nad sprawami zawodowymi i twórczymi. W końcu te też są niebywale ważne. Nadszedł więc czas na tytuły, które pomogą Ci w pracy.

6. „Pokochaj pieniądze, żeby mieć ich więcej” – Marta Manterys

Kto z nas nie chciałby mieć więcej pieniędzy i żyć w dobrostanie? Chyba każdy ma takie marzenia. Okazuje się jednak, że żeby dorobić się bogactwa, trzeba zmienić swoje podejście. Publikacja „Pokochaj pieniądze, żeby mieć ich więcej” Marty Manterys to niezwykła książka, która podąża ścieżką odmiennej perspektywy na temat pieniędzy i bogactwa. 

Choć nie znajdziesz w niej porad dotyczących inwestycji czy sposobów na oszczędzanie, to oferuje ona coś znacznie cenniejszego – wgląd w moc praw przyciągania. Autorka kładzie nacisk na to, jak własne przekonania i emocje kształtują naszą rzeczywistość finansową.

Poprzez osobistą podróż Marty Manterys, która przebyła drogę od finansowego kryzysu po osiągnięcie pełnej niezależności, odkryjesz kluczową rolę zmiany myślenia w osiąganiu sukcesu. Ta książka to przewodnik po pozytywnych zmianach w życiu, dowodzący, że każdy może stać się architektem swojego bogactwa poprzez miłość do pieniędzy jako narzędzia do realizacji marzeń.

najlepsze książki o rozwoju osobistym - „Pokochaj pieniądze, żeby mieć ich więcej”
„Pokochaj pieniądze, żeby mieć ich więcej” to książka, która pokazuje, że do bogactwa potrzebna jest tylko zmiana myślenia i siła przyciągania. Źródło zdjęcia: sklep OSM Power.

7. „Umysł milionera. Droga do wolności finansowej” – Dawid Piątkowski

Marzysz o tym, aby być niezależnym finansowo? Książka „Umysł milionera. Droga do wolności finansowej” Dawida Piątkowskiego otworzy przed tobą drzwi do realizacji najbardziej ambitnych marzeń. Bez zbędnego owijania w bawełnę, skupia się na praktycznych wskazówkach, które pomogą Ci zdobyć kapitał na start i przekształcić marzenia w rzeczywistość – niezależnie czy chodzi o dobro rodziny, pasję czy spełnienie osobistych celów. 

Autor, który sam rozpoczynał od zera, dzieli się kontrowersyjnymi tajemnicami sukcesu, które pozwoliły mu w zaledwie cztery lata zbudować majątek wart kilkanaście milionów złotych. Jeśli marzysz o finansowej wolności, ta książka jest dla Ciebie kluczowym przewodnikiem.

najlepsze książki do samorozwoju - „Umysł milionera. Droga do wolności finansowej”
„Umysł milionera. Droga do wolności finansowej” to książka, która przygotuje Cię do tego, by odnieść sukces finansowy. Źródło zdjęcia: sklep OSM Power.

8. „Kreatywność na zawołanie. Jak odkryć i rozwinąć wewnętrzną moc twórczą” – Todd Henry

Wiele osób twierdzi, że Todd Henry tworzy najlepsze książki o rozwoju osobistym i zawodowym. Jedną z nich jest „Kreatywność na zawołanie. Jak odkryć i rozwinąć wewnętrzną moc twórczą”. To publikacja, która idealnie przyda Ci się w życiu zawodowym – niezależnie od obszaru, w jakim działasz. W końcu bez kreatywności ciężko zrobić cokolwiek. Ciężko jednak mieć milion cudownych pomysłów na minutę, prawda? Do tego dochodzi jeszcze presja umykających terminów. 

Jeśli jednak będziesz wiedzieć, czym jest i jak działa kreatywność, wszystko stanie się o wiele łatwiejsze. Todd Henry da Ci cenne wskazówki i pozwoli uwolnić Twój twórczy umysł. Okazuje się bowiem, że tego można się nauczyć. Kreatywność jest po prostu wynikiem wszystkich naszych działań zebranych w całość. A o tym, jak nad nią zapanować, dowiesz się po lekturze książki. 

najlepsze książki do samorozwoju - „Kreatywność na zawołanie. Jak odkryć i rozwinąć wewnętrzną moc twórczą”
Brak Ci kreatywności i twórczego podejścia? „Kreatywność na zawołanie. Jak odkryć i rozwinąć wewnętrzną moc twórczą” to idealna lektura dla Ciebie. Źródło zdjęcia: sklep OSM Power.

9. „Nikt nie chce czytać Twojego g*wna” – Steven Pressfield

Teraz coś dla osób zajmujących się na co dzień np. copywritingiem, a więc „Nikt nie chce czytać Twojego g*wna” Stevena Pressfielda. To bardzo dowcipna publikacja, w której znajdziesz dokładnie 119 lekcji na tematy związane z pisaniem

Autor pokazuje z ich pomocą, jak tworzyć treści, które będą przyciągać czytelników. Zdradza, jak myśleć i pisać ponadczasowo. A to wszystko w niebywale przystępnej i wciągającej formie. Dla osób związanych chociażby z marketingiem jest to prawdziwy must have, który warto przeczytać.

„Nikt nie chce czytać Twojego g*wna” - Steven Pressfield
„Nikt nie chce czytać Twojego g*wna” to dowcipna publikacja, dzięki której Twoje teksty będą na tyle atrakcyjne, że zaciekawią niemalże każdego. Źródło zdjęcia: sklep OSM Power.

10. „Etos Wojownika” – Steven Pressfield

„Etos Wojownika” to niezwykła narracja, w której Steven Pressfield rozważa naturę wojownika i zasady, według których powinien postępować, nawet w metaforycznym sensie. Ta książka nie tylko ożywi Twoje życie artystyczne, przedsiębiorcze i osobiste, ale także wskaże Ci drogę do pokonania wewnętrznych demonów, które towarzyszą nam codziennie. Pressfield przedstawia wojownika jako każdego, kto staje do walki z tymi demonami, zarówno w naszej biznesie, jak i życiu osobistym.

„Etos Wojownika” przywraca koncepcję profesjonalizmu do pierwotnych instynktów, sięgając czasów, gdy ludzie byli myśliwymi walczącymi o przetrwanie. Ta książka to nie tylko manifest wewnętrznej siły, ale także przewodnik dla tych, którzy pragną odnaleźć w sobie prawdziwego wojownika.

„Etos Wojownika” - Steven Pressfield
Jeśli chcesz zawalczyć o siebie w życiu zawodowym i prywatnym, koniecznie przeczytaj „Etos Wojownika”. Źródło zdjęcia: sklep OSM Power.

To już wszystkie najlepsze książki do samorozwoju, które chciałam Ci dziś przedstawić. Mam nadzieję, że znalazłeś wśród nich coś dla siebie!