Spis treści

 1. Prowadzenie bloga firmowego – dlaczego warto się tym zająć?
 2. Blog firmowy – poznaj jego cztery podstawowe rodzaje
 3. Jak prowadzić blog firmowy? 10 kroków do sukcesu
 4. Blog firmowy – podsumowanie

Czy wiesz, kiedy powstał pierwszy polski blog firmowy? Okazuje się, że w 2007 roku! Jak mówi autorka książki “Content marketing po polsku” Barbara Stawarz, był to blog firmy Frosta. 

Jego założyciele czerpali zapewne wzorce z krajów takich jak USA. W tamtym okresie z klientami w ten sposób komunikowało się aż 8% wszystkich amerykańskich przedsiębiorstw. Do nas taka forma przyszła zdecydowanie później. Szybko jednak dostrzeżono jej ogromny potencjał. Dzięki temu obecnie zdecydowana większość firm prowadzi swojego bloga. 

Ty też chcesz w końcu zacząć? Nie wiesz jednak, jak dokładnie prowadzić taką stronę, co na niej pisać i czy w ogóle warto? Jeśli tak, poniższy artykuł zdecydowanie jest dla Ciebie! Odpowiem w nim na wszystkie te pytania i pokażę Ci, jak w 10 prostych krokach przygotować plan dla bloga firmowego! 

Prowadzenie bloga firmowego – dlaczego warto się tym zająć?

Zanim zdecydujesz się na blog biznesowy, warto uzmysłowić sobie, dlaczego warto go prowadzić. Argumentów “za” jest naprawdę sporo. Jakich?

Przede wszystkim blog firmowy to świetne miejsce, by pokazać się w roli eksperta w swojej dziedzinie. W ten sposób możesz zdobyć znaczną przewagę nad konkurencją. Klienci zaczną postrzegać Twoją firmę jako bardziej wartościową i zwiększy się ich zaufanie do marki. Przez to będą chętniej sięgać po właśnie Twoje produkty czy usługi. Wyróżnisz się na tle innych przedsiębiorstw i pokażesz, że cały zespół zna się niezwykle dobrze na tym, co robi.

Blog firmowy to także świetny sposób na zwiększenie wiarygodności firmy oraz edukowanie odbiorców. Za pomocą rozbudowanych artykułów możesz rozwiązywać problemy swoich klientów.

Pokażesz, jak Twoje produkty czy usługi ułatwią im życie. Wzbudzi to w nich chęć skorzystania z Twojej oferty. Obecność marki w sieci sprawi także, że zacznie rosnąć jej rozpoznawalność oraz renoma. 

Wiele osób prowadzących bloga firmowego wskazuje również, że jest to świetne miejsce do mniej formalnej komunikacji z odbiorcami. Możesz przekazywać w artykułach wyznawane przez markę wartości, zachęcać do dyskusji czy przedstawiać najciekawsze wydarzenia z życia firmy. To wszystko może ponownie przekuć się na większą sprzedaż.

Samo prowadzenie bloga firmowego jest też niezwykle ważne z punktu widzenia SEO. Przede wszystkim regularnie publikujesz nowe treści, co bardzo bierze pod uwagę algorytm Google. Do tego masz szansę, by Twoja strona pojawiała się w wynikach wyszukiwania po bardziej niszowych frazach. Odpowiednio zoptymalizowane wpisy blogowe będą też generować dodatkowy ruch. Stąd już prosta droga do pozyskania nowych klientów, a także grup remarketingowych do płatnych kampanii reklamowych.

Czy coś jeszcze możesz zyskać? Oczywiście! Pamiętaj także o tym, że blog firmowy:

 • jest świetnym narzędziem do tworzenia licznych kampanii content marketingowych – wpisy możesz wykorzystywać w newsletterze, mediach społecznościowych czy reklamach,
 • pozwala nadać komunikacji indywidualnego charakteru – treści są bardziej osobiste, co zwiększa wiarygodność całej marki,
 • to świetne miejsce do wyjścia poza tematykę firmową – możesz w ten sposób pokazać markę od jej “ludzkiej” strony,
 • to okazja do aktywizacji pracowników – autorzy treści będą mogli wykazać się swoją wiedzą, pomysłami oraz kreatywnością,
 • może pomóc zadbać Ci o klientów, którzy już skorzystali z Twojej oferty – tak, by widzieli, że Ci na nich zależy i ponownie wrócili.

Niektórzy przedsiębiorcy wskazują także, że blog firmowy pomaga im nawiązywać kontakty z inwestorami, budować wizerunek dobrego pracodawcy, a nawet wzmacniać relacje z mediami. 

Jak zatem widzisz, prowadzenie bloga firmowego zdecydowanie ma sens. Aby jednak osiągnąć odpowiednie rezultaty, należy dokładnie zastanowić się nad planem działania. O tym oczywiście opowiem w dalszej części artykułu. 

Blog firmowy – poznaj jego cztery podstawowe rodzaje

Aby rozpocząć prowadzenie bloga firmowego, konieczne będzie poznanie jego podstawowych rodzajów. Te zostały dokładnie opisane przez Dominika Kaznowskiego w rozdziale “Blogi firmowe” z książki “Content marketing po polsku”. Autor dzieli je na cztery grupy. Jakie?

 • Blogi informacyjne, newsowe – nastawione na prezentację nowości związanych z działalnością firmy oraz jej ofertą. Pozwalają dostarczyć odbiorcom najlepiej wyselekcjonowane informacje. Są cenione przede wszystkim z tego względu, że pozwalają z natłoku treści wskazać te najbardziej wartościowe informacje dla klienta. Wpisy na takim blogu mogą być publikowane nawet kilka razy dziennie.
 • Blogi opinii – zbierają poglądy i opinie konkretnych osób. Wymagają dużego zaangażowania w proces tworzenia treści, szczegółowego researchu, a także zaangażowania odbiorców w postaci np. komentarzy. W ten sposób każda z osób będzie mogła dołożyć swoją “cegiełkę” do wpisu.
 • Blogi zasobowe – zawierające liczne przeglądy np. produktów, rozwiązań, pomysłów, inspiracji. Główną rolę odgrywają w nich zdjęcia opatrzone krótkim, lecz konkretnym opisem. Pozwalają zaprezentować asortyment oraz zaciekawić ofertą.
 • Blogi wiedzowe (edukacyjne, poradnikowe) – zawierają informacje użytkowe, pomagają rozwiązywać problemy odbiorców, wskazują im konkretne rozwiązania. Taka kategoria blogów firmowych jest zdecydowanie najpopularniejsza na polskim rynku. 

Wybierając formę bloga firmowego, pamiętaj, by zawsze kierować się profilem działalności firmy.

Serwisy informacyjne świetnie sprawdzają się np. w branży IT, jednak niekoniecznie w przypadku butiku odzieżowego. Wtedy znacznie lepiej wybrać blog firmowy o charakterze zasobowym czy wiedzowym. Możesz prezentować w ten sposób najciekawsze produkty ze swojego asortymentu czy np. pomagać klientom w dopasowaniu stroju do okazji, rodzaju sylwetki itp. 

Jak prowadzić blog firmowy? 10 kroków do sukcesu

Wiesz już wszystko, co powinieneś, zanim założysz blog firmowy. Teraz nadszedł czas na plan działania. To od niego zależy powodzenie i sukces takiego projektu. Z jego pomocą każda osoba tworząca treści na stronę będzie wiedzieć dokładnie, co ma robić i w jakim kierunku podążać. Zatem jak prowadzić blog firmowy? Przed Tobą dziesięć najistotniejszych wskazówek.

Krok 1: wyznacz cele

Aby prowadzenie bloga firmowego miało sens, musisz wyznaczyć jakieś konkretne cele. Kontrolując je i analizując, będziesz w stanie określić, czy wszystko zmierza w dobrym kierunku. 

Zastanów się więc, co chcesz osiągnąć poprzez regularną publikację treści. Może to być zwiększenie potencjału witryny i pozyskanie wartościowego ruchu z artykułów blogowych. Możesz też wpisami szerzyć informacje na temat swojej marki i budować jej renomę oraz rozpoznawalność. Nadrzędnym celem może być tworzenie zaangażowanej społeczności i miejsca do luźnej komunikacji z odbiorcami. 

Przemyśl więc, czego Twoja firma najbardziej potrzebuje w danym momencie. Następnie wyznacz cele, ale pamiętaj, że muszą to być konkrety. Jakie? Na przykład zamiast “zwiększenie ruchu”, “zwiększenie ruchu o X% w Y miesięcy”. Da Ci to lepszą kontrolę, ale też motywację do działania oraz rozwoju.

Krok 2: zastanów się, do kogo chcesz pisać

Blog firmowy musi być pisany do kogoś konkretnego. Nie możesz pisać do wszystkich, bo finalnie nikt nie będzie zadowolony z treści. Zastanów się więc dokładnie, jaka będzie Twoja główna grupa docelowa. W większości przypadków zapewne będzie pokrywać się ona z odbiorcami całej marki. Pomyśl, czego tacy użytkownicy mogą szukać oraz potrzebować. Prześledź, w jaki sposób się komunikują i używaj ich języka. Inaczej będziesz bowiem pisać do biznesmenów, a inaczej do np. matek wychowujących małe dzieci.

Tworząc treści do każdej z grup, musisz wejść w jej buty. Niekiedy kluczowe może nawet okazać się wyznaczenie jednej osoby do prowadzenia bloga firmowego. Takiej, która będzie idealnie identyfikować się z grupą docelową. Kto bowiem lepiej trafi do młodych mam, jak nie kobieta, która właśnie ma na wychowaniu swoje maluchy? Da to zdecydowanie lepiej dopasowane do potrzeb odbiorców treści, a także nada komunikacji bardziej osobistego i indywidualnego charakteru.

Krok 3: określ tematy wpisów

Kluczowe podczas prowadzenia bloga firmowego będą oczywiście tematy. Najpierw musisz podjąć decyzję, czego ogólnie będą dotyczyły artykuły. Mając sklep meblowy, możesz np. prowadzić bloga wnętrzarskiego lub bloga dotyczącego jednego konkretnego stylu wnętrzarskiego. W przypadku drogerii może to być blog o świadomej pielęgnacji czy niekiedy nawet lifestylowy. Przy agencji marketingowej możesz skupiać się np. na jednym z najważniejszych obszarów promocji marki w sieci – dajmy na to social media marketingu. 

W znalezieniu idealnej drogi pomogą Ci głównie klienci. Kontroluj, o co pytają najczęściej, co u Ciebie kupują, jakie rozwiązuje to ich problemy. Ważne jest to, by ogólna tematyka korespondowała z profilem działalności marki.

Jeśli chodzi już o same tematy i pomysły na artykuły, ponownie słuchaj swoich odbiorców, a także analizuj, czego szukają w sieci przedstawiciele Twojej grupy docelowej. Postaw na różnorodność treści, ale nie odchodź od głównej tematyki. Zbyt szeroki zakres zagadnień niestety może sprawić, że nikt nie będzie identyfikował się z udostępnianymi przez Ciebie treściami. 

Prowadzenie bloga firmowego będzie o wiele łatwiejsze, gdy skorzystasz z narzędzi do planowania contentu. Z łatwością określisz wtedy niszę, którą możesz się zająć. Sprawdzisz także, czy użytkownicy są w ogóle zainteresowani tym, co chcesz im przekazać na swoim firmowym blogu. Będziesz w stanie podglądnąć również działania konkurencji i to, jakie przynoszą wyniki.

Przygotowując tematy na bloga, skorzystaj więc z planerów słów kluczowych. Do najpopularniejszych narzędzi należy m.in. SEMSTORM czy Ahrefs. Wyszukując w nich konkretne frazy, będziesz w stanie opracować tematy, których najczęściej poszukują użytkownicy. Dzięki temu dowiesz się, czy przygotowanie danego artykułu w ogóle ma sens. Głównym zadaniem takich publikacji jest przecież pozyskanie wartościowego ruchu. Jeśli tematyka będzie mało popularna, niestety nie będziesz w stanie zebrać dużej ilości kliknięć. A nie po to przecież piszesz, by nikt nie miał szansy nawet tego przeczytać. 

Na samym początku dobrze przygotować przynajmniej kilkadziesiąt różnorodnych i interesujących tematów. Rozplanuj ich realizację z wyprzedzeniem, a następnie na bieżąco szukaj kolejnych ciekawych pomysłów na następne artykuły.

Krok 4: przygotuj treści

Teraz nadszedł czas na przygotowanie treści. Jak pisać bloga firmowego? Przede wszystkim ciekawie, ale też rzeczowo. Nikt nie może po przeczytaniu artykułu stwierdzić, że tylko stracił czas. Unikaj więc lania wody i przerostu formy nad treścią. Staraj się w pełni wyczerpać dany temat – tak, aby nikt nie szukał dodatkowych informacji na innych stronach. Możesz w ten sposób stracić użytkowników oraz potencjalnych klientów. Jeśli zobaczą, że konkurencja lepiej o nich dba, szybko do niej odejdą.

Nigdy też w tekstach nie możesz się w żaden sposób wywyższać. Nawet, jeśli wiesz, że znasz się na danym temacie lepiej niż czytająca go osoba, nie możesz tego podkreślać. Nikt nie lubi próżności, szczególnie w blogowych artykułach, które z reguły mają dość luźny charakter. 

Powołuj się na liczne publikacje czy badania, by zwiększyć swoją wiarygodność. Jeśli czujesz, że dany temat Cię przerósł, odpuść. Jeśli trafi on do osób, które lepiej znają się na danym temacie, niestety marka bardzo straci w oczach odbiorców. Może to niestety także wykorzystać Twoja konkurencja. 

Dawaj w tekstach dużo od siebie, a jeśli to możliwe, podziel się czymś wyjątkowym, oryginalnym i ekskluzywnym. Czymś, czego odbiorcy nie znajdą nigdzie indziej. Poczują się wtedy niezwykle wyróżnieni.

Do tego nigdy nie stawiaj w artykułach wyłącznie na reklamę swojej marki oraz produktów. Takie podejście niestety się nie sprawdzi. Odbiorcy będą czuli się tak, jakbyś chciał mówić tylko o sobie i nie obchodziło Cię to, czego oni faktycznie potrzebują. To nie ma być reklama na reklamie!

Na koniec pamiętaj jeszcze, że sama treść to nie wszystko. Swój wpis warto urozmaicić zdjęciami, infografikami, filmami i wszelkimi materiałami, które pomogą lepiej zobrazować to, co chcesz przekazać. Najważniejsze informacje pogrubiaj – tak, aby rzuciły się w oczy i zapadły w pamięć użytkowników.

Co ciekawe, już na etapie pisania, cały czas trzeba myśleć o tym, jak będzie wyglądał opublikowany na stronie artykuł. Artur Jabłoński w swojej książce “Jak czytać, żeby chcieli czytać (i kupować)” wspomina, że użytkownicy śledzą tekst na kształt litery F. Jest to poparte badaniami eyetrackingowymi. Autor publikacji tłumaczy, że “Człowiek przygląda się górnej części treści (wzrok przesuwa się po całej długości wersu), potem zjeżdza linijkę, parę linijek niżej i robi to samo, a potem leci już okiem wzdłuż lewej krawędzi tekstu. Raz szybciej, raz wolniej i dokładniej – zależy od kontekstu”.

To, co najważniejsze, umieszczaj zatem blisko lewej krawędzi tekstu, a także na samym początku oraz mniej więcej w środku. Masz wtedy szansę, że odbiorcy rzucą się w oczy akurat te fragmenty. Wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że zainteresuje się także ich rozwinięciem. Aby mu to nieco ułatwić, pamiętaj o wyróżnieniach w tekście – np. wspomnianych pogrubieniach. Te wyznaczają odbiorcy pewną ścieżkę, którą być może zacznie podążać.

Zapamiętaj więc, że pisanie wiąże się przy okazji także nieco z wręcz projektowaniem całego tekstu tak, aby był użyteczny dla odbiorcy.

Krok 5: zadbaj o harmonogram publikacji

Nie da się ukryć, że prowadzenie blogów firmowych wymaga regularności. Jeśli zaczniesz, staraj się systematycznie publikować nowe wpisy. Wtedy użytkownicy będą chętniej wracać na Twoją stronę. Przyzwyczaisz ich, że co jakiś czas będzie czekać na nich coś nowego. Regularnie dodawane wpisy pokazują także, że marka cały czas działa i ma się dobrze. Niezbyt ciekawie wygląda bowiem, gdy ostatni wpis jest np. sprzed roku. Wtedy odbiorcy mogą zacząć zastanawiać się, czy aby na pewno warto skorzystać z Twoich usług czy kupić Twoje produkty. Może marka ma już za sobą lata świetności?

A jaka jest idealna częstotliwość publikacji nowych artykułów? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Pamiętaj, że systematyczność nie oznacza, że musisz coś wrzucać na stronę każdego dnia. Może w przypadku Twojej marki wystarczy raz na tydzień? A może nawet nieco rzadziej? Musisz to kontrolować. Po czasie będziesz w stanie określić, jak i kiedy publikować nowe treści. Pamiętaj przy tym, że np. codzienne zasypywanie odbiorców nowościami może znacząco obniżyć aktywność oraz zaangażowanie.

Nie stawiaj nigdy na ilość, a na jakość. Niekiedy przygotowanie danego obszernego tematu zajmie przecież nawet kilka dni. Do tego każdy autor ma swoje lepsze i gorsze okresy. Gdy czujesz, że masz świetny czas na pisanie i cudowną wenę, twórz na zapas. Wykorzystasz takie treści później lub gdy na chwilę stracisz vibe. 

Na początek możesz więc spokojnie publikować 1-2 artykuły w tygodniu, a następnie zwiększyć lub zmniejszyć częstotliwość w zależności od wyników. 

Agnieszka Ślęzak, autorka artykułu “Jak dobrze prowadzić blog firmowy? 7 skutecznych praktyk” sugeruje także, że “Dobrym pomysłem będzie też informowanie czytelników o nowościach i wydarzeniach z branży, w której działa Twój sklep – takie artykuły umocnią Twój wizerunek wiarygodnego eksperta”. Jeśli więc masz ku temu idealną okazję, wpleć tego typu wpisy do swojego harmonogramu publikacji. 

Krok 6: postaw na oryginalność

Aby blog firmowy miał szansę na sukces, musisz postawić na oryginalność treści. Możesz podglądać, jak działa konkurencja, jednak głównie po to, by znaleźć swoją własną ścieżkę. Jeśli Internet jest przeładowany artykułami na dany temat, odpuść. Istnieje wtedy duże ryzyko, że Twój wpis przepadnie w czeluściach sieci. Po co więc tworzyć coś, czego nikt nie będzie w stanie odnaleźć i przeczytać?

Rzecz jasna, nie kopiuj treści z innych blogów czy nie wrzucaj całych tłumaczeń tekstów zagranicznych. Wykorzystuj jednak w swoich artykułach cytaty i powołuj się na źródła. Takie wstawki, tak jak już mówiłam, dają większą wiarygodność.

Szukaj więc swojej własnej ścieżki prowadzenia bloga firmowego – takiej, która będzie wyróżniać Cię na tle konkurencji i dawać odbiorcom realne korzyści. 

Krok 7: pamiętaj o wyglądzie

Prowadzenie blogów firmowych to nie tylko przygotowanie samych tematów oraz treści. Niezwykle ważne może okazać się to, w jaki sposób “ubierzesz swój artykuł”. Witryna musi być przede wszystkim przejrzysta. Zadbaj o to, by dobrać font ułatwiający czytanie oraz jego odpowiednią wielkość. Pamiętaj, że większość będzie czytać bloga zapewne ze smartphona, dlatego kluczowa jest responsywność strony. Kontroluj więc wszystko na ekranie swojego telefonu.

Unikaj też jaskrawych kolorów oraz elementów, które mogą rozpraszać uwagę czytelnika. Jeśli to możliwe, zaprojektuj całą kartę bloga i wygląd wpisów. Możesz zdecydować się na wstawki wyróżniające najważniejsze treści z artykułu czy graficzne przedstawienie cytatów.

Jeśli treści na bloga będą wprowadzane przez kilka różnych osób, ciekawym wyjściem może okazać się opracowanie księgi stylu, czyli stylebooka. Taki dokument pozwoli zadbać o spójność w wyglądzie treści. O tym, co dokładnie warto zawrzeć w wytycznych, możesz przeczytać w jednym z moich poprzednich wpisów – https://kroplawyobrazni.pl/stylebook-co-zawiera-ksiega-stylu-w-content-marketingu-i-jak-ja-stworzyc.

Pamiętaj, że wygląd jest niekiedy nawet nieco ważniejszy niż sama treść. Trzeba przecież w jakiś sposób zachęcić odbiorcę do przeczytania całego artykułu. Jeśli ten nie będzie przyjazny dla oka, niestety może go opuścić po kilku sekundach od przejścia na stronę. Nie będzie wtedy w stanie przekonać się, jak wiele ciekawych rzeczy masz do przekazania.

Krok 8: zadbaj o opiekuna bloga i wyróżnienie jego autorów

Jeśli blog firmowy będzie prowadzony przez kilka różnych osób, a najczęściej tak właśnie jest, wyznacz jednego opiekuna. Będzie to osoba odpowiedzialna za kontrolowanie zarówno treści, jak i ich wyglądu czy rezultatów. Jej zadaniem będzie także wprowadzanie nowych osób czy dalsze dystrybuowanie treści i ich promowanie. Wtedy blog firmowy ma większą szansę na sukces.

Jeśli natomiast chodzi o samych autorów, postaraj się, by każdy wpis był oznaczony ich imieniem lub imieniem i nazwiskiem. Odbiorcy będą wtedy mogli bardziej wczuć się w to, co autor chce im przekazać. Do tego będą widzieć, że za treścią stoi jedna konkretna osoba.

Dobrze zamieścić zdjęcie, a także krótki opis o twórcy danego artykułu. Wpisy będą wtedy bardziej osobiste i osobowe. 

Krok 9: pamiętaj o dystrybucji treści

Artykuły blogowe warto także w odpowiedni sposób wykorzystywać w różnych kanałach. Wykorzystując dystrybucję treści, bo to o niej mowa, masz szansę, że wpis trafi do szerszego grona zainteresowanych odbiorców. Swoje treści możesz wykorzystywać w:

 • mediach społecznościowych – wystarczy post z krótkim opisem, CTA oraz linkiem, 
 • mailingu – to świetne miejsce do informowania o nowościach, które pojawiły się ostatnio na blogu,
 • w płatnych reklamach – dzięki temu trafisz do bardzo konkretnej grupy docelowej.

Przy okazji pamiętaj cały czas o SEO i optymalizowaniu artykułu pod najważniejsze frazy. Wtedy zdobędziesz ruch organiczny i wzmocnisz cały serwis. Treści możesz także dystrybuować, wykorzystując współpracę z innymi blogerami oraz wydawcami. Świetnym rozwiązaniem bywa także growth hacking. Wszystkie te działania przełożą się na sukces Twojego bloga. Ty zyskujesz natomiast dodatkowy gotowy content do wykorzystania przy wszelkich działaniach marketingowych. 

Krok 10: wykorzystuj linkowanie

W artykułach blogowych nie zapominaj także o linkowaniu. To dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwszy rodzaj ma głównie za zadanie zwiększyć widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. Linkując do innych wysokiej jakości domen sam masz szansę na zdobycie lepszych pozycji w wyszukiwarce Google. Buduje się także w ten sposób autorytet Twojej domeny.

Linkowanie wewnętrzne to natomiast głównie ogromny ukłon w stronę użytkownika. W ten sposób możesz go czymś dodatkowym zainteresować, sprawiając, że ten dłużej zostanie na stronie. Pamiętaj, że najlepiej linkować np. do innych artykułów z Twojego bloga, które są poniekąd rozwinięciem wątku. Taki zabieg wykorzystałam nawet przy tym wpisie. Zamiast tłumaczyć, czym dokładnie jest księga stylu, dałam Ci link do swojego artykułu na ten temat. Jeśli będziesz zainteresowany rozwinięciem tego tematu, wystarczy kliknąć i gotowe. A skoro był o tym osobny wpis, zagadnienie to musi być bardzo szerokie i ważne!

Blog firmowy – podsumowanie

Blogi firmowe w Polsce rosną w siłę. Prowadzi je coraz większa ilość marek z różnych segmentów i branży. Dzięki temu przedsiębiorstwo może budować pozycję eksperta oraz przewagę konkurencyjną. Regularna publikacja treści wpływa także pozytywnie na zwiększenie wiarygodności i edukuje nowych potencjalnych klientów. 

Blogi firmowe najczęściej występują w formie stron informacyjnych, zbierających opinie lub zasoby, a także jako poradniki. Aby prowadzić je skutecznie, warto dobrze określić grupę docelową oraz tematykę serwisu. Następnie kluczowe będą oryginalne i wciągające treści, ale też cała otoczka – wygląd bloga oraz wpisów, a także systematyczność. Dbając o każdy z tych elementów, z pewnością osiągniesz z góry zamierzone cele. Powodzenia!

Bibliografia

1. Content marketing po polsku, Barbara Stawarz, Warszawa 2015.
2. Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować), Artur Jabłoński, Gliwice 2018.
3. Jak dobrze prowadzić blog firmowy? 7 skutecznych praktyk, Agnieszka Ślęzak, business.trustedshops.pl. 
4. Artykuły internetowe o prowadzeniu bloga firmowego.
5. Doświadczenia własne.