Spis treści

  1. Content – co to znaczy? Krótka definicja na początek
  2. Treści pisane, czyli co to jest content tekstowy?
  3. Co to jest content graficzny? Najpopularniejsze formy
  4. Content audio i wideo – jakie są jego rodzaje?
  5. Czy takie formy contentu nadają się także na media społecznościowe?
  6. Co to jest content? Podsumowanie

Mówiąc o content marketingu, nie można zapomnieć o… contencie! W końcu to najważniejszy element wszelkich prowadzonych działań. To właśnie z jego pomocą jesteś w stanie skutecznie realizować swoje zamierzenia i cele. Pojęcie to wydaje się dość proste i oczywiste dla każdej osoby, która “siedzi” w temacie. 

Czasem jednak myślimy o contencie w bardzo uproszczony sposób. Nie zdajemy sobie sprawy, że kryje się pod nim wiele różnych rodzajów treści. W tym artykule wezmę więc pod lupę cały content – co to znaczy, czym tak właściwie jest i w jakich formach występuje. Sprawdź i zobacz, czy zdawałeś sobie wcześniej sprawę z szerokości tego pojęcia!

Content – co to znaczy? Krótka definicja na początek

Na początek pasuje oczywiście zacząć od definicji. Content to oczywiście w tłumaczeniu na język polski zawartość. Można więc powiedzieć, że pod pojęciem tym kryją się wszelkie treści umieszczone na stronie internetowej czy w innych kanałach dystrybucji marki. Warto jednak pamiętać, że content to nie tylko same słowa. To również wszelkie materiały graficzne, audio oraz wideo. 

Ich celem jest pozyskanie nowych klientów, zwiększenie wiarygodności firmy czy edukowanie odbiorców. Można więc śmiało stwierdzić, że content to cała zawartość, która daje coś użytkownikowi i pozwala realizować cele zawarte w strategii marketingowej przedsiębiorstwa.

Oczywiście słownikowych definicji contentu jest mnóstwo. Bardzo ciekawie do próby zdefiniowania tego pojęcia podszedł Olivier Blanchard. Ten stwierdził, że: 

“Problem z terminem content polega na tym, że jest on na tyle niejasny, że oznacza wszystko i nic […]. Zasadniczo jest to słowo, które oznacza rzeczy do wypełnienia pustej przestrzeni”. 

Oczywiście akurat ta definicja jest bardzo przerysowana, jednak poniekąd jest w niej coś, co warto zapamiętać. Co takiego? Że contentem może być niemalże wszystko. Każdy komunikat, który stworzysz, będzie poniekąd nosił znamiona contentu i będzie w jakimś stopniu zapełniał “pustą przestrzeń”. 

Treści pisane, czyli co to jest content tekstowy?

Wiesz już, czym tak właściwie jest content. Teraz nadszedł czas dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, w jakich formach może występować. Zacznę od treści pisanych. To one są przecież najważniejsze w content marketingu. Znajomość ich najpopularniejszych form być może otworzy przed Tobą nowe drzwi i podsunie pomysł na skorzystanie z rozwiązań, o których być może zapomniałeś. 

Zapraszam więc do świata tekstowego contentu. Oczywiście postaram się wymienić i omówić jak największą ilość form, jednak pamiętaj – wszystko, co wyjdzie spod Twojej ręki lub klawiatury, będzie można uznać za marketingowy content – mniej czy bardziej skuteczny. 

Artykuły blogowe i blogi firmowe

Myśląc o contencie w ujęciu marketingowym, zapewne jednym z pierwszych skojarzeń zawsze będą artykuły i blogi. Nie ma się jednak czemu dziwić. To najpopularniejsze formy wykorzystywane w działaniach marketingowych. Z ich pomocą możesz odpowiedzieć użytkownikom na wszelkie pytania, które wpisują w wyszukiwarkę internetową. 

Są świetnym sposobem na przedstawienie siebie w roli eksperta, budowanie zaufania, a nawet samą sprzedaż. Możesz tworzyć je we wręcz niezliczonej ilości wersji. Najważniejsze, by dopasować content do swojej grupy docelowej, a także profilu prowadzonej przez Ciebie działalności. 

Czy można jednak jakoś sklasyfikować artykuły blogowe oraz blogi firmowe? Zacznijmy od tych pierwszych. Artykuły mogą być stricte poradnikowe, lifestylowe, prezentujące jakiś proces czy Twoje poglądy. Możesz pokazywać w nich nowości, informować, co dzieje się w Twojej firmie czy jakimi wartościami kieruje się Twoja marka. Artykuły mogą być też specjalistyczne czy niekiedy wręcz naukowe. To jedna z najlepszych form do przekazania użytkownikowi niemalże wszystkiego.

Jeśli natomiast chodzi o blogi, próbę ich sklasyfikowania podjęła Barbara Stawarz w swojej książce “Content marketing po polsku”. W publikacji zaznaczyła, że można podzielić je na cztery podstawowe typy, do których należą:

  • blogi informacyjne (newsowe) – prezentujące wszelkie nowości w tematyce firmowej,
  • blogi opinii – prezentujące poglądy konkretnych osób, zachęcające do podjęcia dyskusji w komentarzach,
  • blogi zasobowe – tworzące repozytorium materiałów, często zawierają liczne inspiracje oraz przykłady,
  • blogi wiedzowe (edukacyjne) – głównie o charakterze poradnikowym, mające dać odbiorcy jakąś wartość.

Nie da się ukryć, że obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są blogi wiedzowe. To na nich bazuje większość przedsiębiorstw. Niekiedy takie strefy łączą w sobie także dwie lub więcej wymienionych odmian. Musisz jednak pamiętać zawsze, by dopasować rodzaj prowadzonego przez siebie bloga firmowego do określonych na początku celów, a także rodzaju działalności.

Artykuły sponsorowane

Drugą niezwykle popularną formą contentu są artykuły sponsorowane. Są to treści publikowane na innych stronach czy blogach. Ich celem jest zainteresowanie nowych odbiorców marką czy jej ofertą. Najczęściej w takiej publikacji znajduje się oczywiście link do strony promowanej, niekiedy także logo czy inne elementy pozwalające odbiorcą lepiej zapamiętać markę. 

Kluczową kwestią przy artykułach sponsorowanych jest oczywiście użyteczność. Materiały te muszą wnosić coś do życia czytelnika i np. pokazywać, jak można je sobie ułatwić. Najczęściej występują w formie poradników, ale nie tylko. Coraz popularniejsze stają się także wszelkiego rodzaju zestawienia i rankingi, wywiady czy wypowiedzi ekspertów. 

Rankingi i zestawienia

Za jedną z form artykułów można uznać także wszelkiego rodzaju rankingi oraz zestawienia. Takie materiały pozwalają budować relacje i dostarczać użytkownikowi gotowe rozwiązania. Takie, dzięki którym np. łatwiej podjąć decyzję zakupową. Jako przykład weźmy sobie telefony komórkowe. Nie da się ukryć, że taka forma bardzo często wykorzystywana jest przez sklepy z elektroniką. Z jej pomocą można ciekawie przedstawić produkty, bez ich nachalnego promowania. 

Wystarczy np. stworzyć ranking 10 najlepszych smartfonów do robienia zdjęć. Osoba poszukująca takiego urządzenia będzie miała w jednym miejscu zebrane najciekawsze propozycje z parametrami technicznymi, zaletami i wadami, ocenami użytkowników i cenami. To z pewnością pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji. Warto przy tym jednak pamiętać, że taka forma sprawdza się najlepiej, gdy masz w swojej ofercie propozycje od różnych producentów. Wtedy taki ranking będzie wyglądał na bardziej wiarygodny.

Opisy produktów i kategorii

Jednym z kluczowych rodzajów contentu w sklepie internetowym są oczywiście opisy produktów oraz kategorii. Do ich tworzenia należy podejść z wyjątkową starannością. Musisz bowiem pamiętać, że to one zastępują sprzedawcę ze sklepu stacjonarnego. Są dla potencjalnego klienta najważniejszym źródłem informacji. 

Przedstawiaj w nich głównie korzyści, a nie same cechy danych propozycji. Pokaż odbiorcy, jak np. dana rzecz wpłynie na jego dotychczasowe życie, jak je ułatwi czy zmieni na lepsze. Klient musi w ten sposób uzmysłowić sobie, że to dokładnie to, czego potrzebuje i czego szukał. Dopiero wtedy będzie w stanie zostawić u Ciebie swoje pieniądze. 

Twórz je dla użytkownika, ale przy okazji bierz pod uwagę SEO. Opisy produktów i kategorii są przecież jednym z najważniejszych elementów jeśli chodzi także o pozycjonowanie całej witryny. 

Case studies

Bardzo ciekawą formą contentu jest także case study, czyli studium przypadku. To forma publikacji, która pozwala przedstawić użytkownikowi jakiś proces. Proces, który oczywiście zakończył się sukcesem i realizacją obranych celów. Świetnie sprawdza się przede wszystkim w sektorze usług. Możesz z jego pomocą pokazać potencjalnemu klientowi, w jaki sposób pracujesz i jakie przynosi to korzyści. Taka prezentacja podkreśla Twój profesjonalizm, skuteczność i buduje zaufanie. 

E-booki

Teraz nadszedł czas na e-booki. To content, który wymaga ogromnego zaangażowania, dużej ilości czasu oraz niezwykle specjalistycznej wiedzy na dany temat. Może jednak okazać się niezwykle skuteczną formą publikacji. Nie zawsze będzie chodzić także o ich bezpośrednią sprzedaż. E-booki w wersji darmowej są najczęściej tworzone jako zachęta dla odbiorców. Możesz rozsyłać je w ramach podziękowania za zapisanie się do newslettera, dołączenia do grupy na Facebooku czy wykonania innej czynności, na której Ci zależy. 

Użytkownicy bardzo chętnie kuszą się na takie okazje – w końcu kto nie lubi dostać czegoś za free? Pamiętaj jednak, że taki e-book musi być dopracowany pod każdym możliwym względem i dać odbiorcom jakąś wartość. W innym przypadku, zamiast budować w swoich głowach pozytywny obraz Twojej marki, już na samym początku się do niej zniechęcą.

Wywiady

Jedną z form contentu, którą uważam za dość niedocenianą, są wywiady. Taki rodzaj treści może jednak mieć ogromną moc działania. Przede wszystkim świetnie sprawdza się do promowania danej osoby czy też marki, za którą stoi. Do tego może okazać się idealny do budowania reputacji, prestiżu i wizerunku firmy. 

Wypowiedzi ekspertów warto wykorzystywać także w artykułach poradnikowych czy specjalistycznych, by uwiarygodnić swój przekaz. Słowa specjalisty w danej dziedzinie pozwalają odbiorcy utwierdzić się w przekonaniu, że to, co chcesz mu przekazać, naprawdę ma sens.

Recenzje produktów

Większość klientów, zanim kupi dany produkt, stara się szukać na jego temat obiektywnych recenzji. Te spokojnie można uznać za jedną z form contentu. W tym przypadku jest jednak pewien mały problem. Takich treści nie będziesz w stanie stworzyć samodzielnie – tzn. będziesz, ale te nie będą miały dla odbiorcy niemalże żadnej wartości. Aby je zdobyć, najlepiej więc zachęcać swoich klientów do napisania recenzji w zamian za np. bon zniżkowy czy kod rabatowy. 

Możesz także podjąć współpracę z influencerami. Wtedy, w zamian za np. pełnowartościowy produkt, otrzymasz recenzję zamieszczoną na blogu tej osoby czy w jej mediach społecznościowych. Niekiedy takie wypowiedzi będą pojawiać się także bez Twojej ingerencji. Ten ostatni scenariusz jest jednak najmniej prawdopodobny – chociaż, nigdy nic nie wiadomo!

FAQ i Q&A

Wiedziałeś, że FAQ (najczęściej zadawane pytania) i Q&A (pytania i odpowiedzi), także można zaliczyć do jednej z form contentu? Umieszczając taki panel czy zakładkę na swojej stronie, robisz prawdziwy ukłon w stronę swoich użytkowników oraz klientów. Ci z łatwością znajdą dzięki temu odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Te mogą dotyczyć niemal każdego aspektu. 

Zastanów się więc, z jakimi problemami czy nurtującymi zagadnieniami zwracają się do Ciebie odbiorcy najczęściej. Następnie opracuj listę pytań i odpowiedzi. Z ich pomocą każdy, kto trafi na Twoją stronę, będzie czuł wyższy poziom satysfakcji. Pokażesz w ten sposób, że znasz potrzeby swoich klientów i troszczysz się o nich.

Newsletter

W strategii content marketingowej większości stron i sklepów gości także newsletter. Ten sam w sobie można uznać za content łączący zarówno treści, jak i elementy graficzne, czy niekiedy nawet wideo. Z jego pomocą możesz rozsyłać subskrybentom informacje o nowościach czy promocjach. Może stać się także ciekawym źródłem inspiracji. 

Sam w sobie jest contentem, jednak może służyć dodatkowo jako jeden z kanałów dystrybucji innej zawartości. W mailach jesteś przecież w stanie rozsyłać e-booki czy zachęcać do lektury blogowych wpisów. Jest więc to forma o niezwykle szerokim zastosowaniu, którą zdecydowanie warto przewidzieć w swojej strategii. 

Inne rodzaje contentu tekstowego

Wyżej wymieniłam Ci te najczęściej wykorzystywane rodzaje contentu tekstowego. Tak, jak mówiłam jednak wcześniej, form publikowanych treści jest ogrom. Nie sposób wymienić, a co dopiero omówić każdej z nich. Chcę jednak, abyś pamiętał jeszcze, że do contentu można zaliczyć również:

  • wszelkiego rodzaju konkursy,
  • opinie klientów na temat produktów czy marki,
  • wpisy gościnne,
  • listy z pomysłami i inspiracjami,
  • badania, raporty, dane statystyczne itp.,
  • cytaty,
  • wzory pism,
  • repostowanie swoich własnych treści,
  • czasopisma internetowe,
  • quizy,
  • komentarze,
  • wzmianki medialne,
  • ankiety itp.

Tak naprawdę wszystko, co da się zapisać słowami, może stać się Twoim wartościowym contentem. To jednak od Ciebie zależy, na jaki pomysł wpadniesz, jak go przygotujesz i jak zamienisz go na sukces swojej marki.

Co to jest content graficzny? Najpopularniejsze formy

Ufff, najważniejszą część mamy już za sobą. Teraz nadszedł czas na coś, co może być dla większości nieco przyjemniejsze. Skupimy się tym razem na contencie graficznym. Zawartością witryny czy przekazu nie musi być przecież sam tekst. Niekiedy łatwiej pobudzić zmysły klienta, wykorzystując obrazy. Warto także łączyć różne formy contentu. Wtedy mają większą moc działania. Jakie są więc graficzne zawartości?

Infografiki

Jednym z najpopularniejszych rodzajów contentu graficznego są infografiki. Z ich pomocą możesz w ciekawy sposób przedstawić odbiorcy najważniejsze informacje. Możesz używać ich w mediach społecznościowych, na poszczególnych podstronach swojej witryny czy jako uzupełnienie do przygotowanego artykułu blogowego. Na takiej grafice powinny znaleźć się te najistotniejsze kwestie, które chcesz podkreślić. 

W obecnych czasach mogą okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Użytkownicy sieci są przecież dość leniwi – co powtarzam niemalże cały czas – dlatego głównie skalują zamieszczone w Internecie treści. Jeśli dasz im długi tekst, mało kto przeczyta go w całości. Jeśli jednak dołączysz do niego infografikę, to nie dość, że odbiorca wyłapie z niej te najważniejsze informacje, to jeszcze dodatkowo może pokusić się o doczytanie artykułu (lub chociaż jego części).

Zdjęcia i galerie zdjęć

Zdjęcia wspaniale uzupełniają niejeden przekaz, a do tego niemalże same w sobie mogą “robić” za content. Szczególnie teraz, gdy prężnie rozwijają się media społecznościowe. Nie bój się więc korzystać na co dzień z licznych zdjęć. Uzupełniaj nimi swoje artykuły, twórz z nich inspirujące i angażujące posty, stwórz z nich narzędzie do komunikowania się ze swoimi klientami. Najlepiej oczywiście będą działać własne zasoby – nie zawsze muszą to być fotografie z profesjonalnych sesji. 

Chwyć w dłoń aparat czy telefon i pokaż coś z życia firmy, tego jak wspólnie z pracownikami spędzacie czas, jak wygląda wasze biuro, magazyny, produkty. To wszystko uwiarygodni przekaz i sprawi, że odbiorcy poczują pewną więź z marką. Jeśli chcesz pokazać większą ilość fotografii, zbierz je do tematycznej galerii. Taką formą contentu możesz uzupełnić post w mediach społecznościowych, artykuł, newsletter czy zakładkę o firmie. Możliwości jest mnóstwo. 

GIFY i cinemagrafy

Aby content graficzny zwracał na siebie uwagę, warto podejść do niego w nieszablonowy sposób. Do przyciągnięcia wzroku i zatrzymania się na chwilę przy Twoim wpisie, świetnie może sprawdzić się GIF. Jest to krótka animacja, na której możesz np. pokazać jakiś proces czy produkty. Przykład? 

Jak pokazać z 3 sekundy, w jaki sposób rozkłada się narożnik? Złożyć jego zdjęcia w całość, tak aby powstał mini filmik i gotowe. Podobnie możesz działać np. z kilkoma wariantami kolorystycznymi. Zmieniające się barwy tapicerki czy innych elementów z pewnością przykują uwagę. 

Jeśli natomiast chcesz iść jeszcze o krok dalej, postaw na tworzenie cienemagrafów. To z kolei z pozoru klasyczne zdjęcia, na których coś się porusza. Mogą to być sunące po niebie chmury czy płynąca woda. Ich stworzenie jest dość proste. Wystarczy odpowiednia aplikacja i odrobina kreatywności.

Komiksy

Lubisz opowiadać historie i wykorzystywać w swoich działaniach storytelling? Co powiesz w takim razie na content w formie komiksów? Taką kreatywną grafiką możesz zaciekawić niemalże każdego odbiorcę. Na kilku obrazkach jesteś w stanie pokazać zarówno pewne procesy, jak i wartości firmy. Możesz także wykorzystać humor, który pozwoli skrócić dystans i pokazać, że nie tylko sprzedaż Ci w głowie. Komiks przy okazji będziesz mógł rozdystrybuować do innych kanałów – np. mediów społecznościowych.

Banery

Czy banery można uznać za content graficzny? Oczywiście! To z ich pomocą jesteś w stanie zachęcić klientów np. do zapoznania się z asortymentem z danej kategorii. Możesz umieszczać je zarówno na stronie głównej, jak i w treściach artykułów. 

Wystarczy ciekawa grafika pasująca do komunikacji wizualnej marki, nawołanie do akcji (CTA), o którym pisałam w artykule https://kroplawyobrazni.pl/call-to-action-czyli-wezwanie-do-dzialania-jak-napisac-cta-ktore-wplynie-na-klientow oraz link do odpowiedniej podstrony. Takie banery możesz także umieszczać na innych stronach, a także we wpisach sponsorowanych. 

Inne rodzaje contentu graficznego

Nie da się ukryć, że grafiki mają ogromne znaczenie w strategii content marketingowej. Są w stanie zaciekawić użytkownika, przyciągnąć jego wzrok i sprawić, że ten zatrzyma się nieco dłużej na Twoim przekazie. Oprócz wyżej wymienionych form warto postawić również na:

  • prezentacje multimedialne,
  • memy,
  • animacje,
  • wizualizacje treści,
  • osie czasu,
  • obrazki,
  • mapy myśli,
  • pop-upy,
  • listy kontrolne.

Każdą z tych form, jeśli pasuje do Twojej komunikacji, warto przetestować. Nigdy nie wiadomo, co dokładnie pozwoli zwiększyć skuteczność działań. Trzeba testować to “na żywym organizmie” i wyciągać odpowiednie wnioski. 

Content audio i wideo – jakie są jego rodzaje?

Skoro był content graficzny, czas pójść jeszcze o krok dalej. Co powiesz na to, żeby komunikację z odbiorcami i klientami uzupełnić jeszcze audio oraz wideo? Taka forma przekazu także traktowana jest jako content. W teorii jej stworzenie będzie najtrudniejsze i będzie wymagać dużego nakładu czasu, pracy oraz zaangażowania, ale czego się nie robi dla swojego biznesu, prawda?

Podcast

Masz jakąś specjalistyczną wiedzę na dany temat? Chcesz podzielić się czymś ze światem? Nie wiesz, jak to wszystko udostępnić w ciekawej formie? Content w formie podcastu powinien sprawdzić się idealnie! Tworząc krótkie czy dłuższe nagrania ze swoimi wypowiedziami, jesteś w stanie przedstawić się w roli eksperta w danej dziedzinie, wzbudzić zainteresowanie swoich odbiorców i dostarczyć im wartościowych treści. Takich, które w jakiś sposób im pomogą czy rozwiążą problemy. 

Co prawda w Polsce podcasty nie są jeszcze wyjątkowo popularne, jednak rynek zaczyna się prężnie rozwijać. Czemu by zatem nie skorzystać i być może wybić się we właśnie taki sposób?

Webinar

Podobnie, jak z podcastem, będzie z webinarem. Taka forma contentu to coś w rodzaju wirtualnego spotkania, na którym dzielisz się ze swoimi odbiorcami cenną wiedzą. Użytkownicy mogą być przy tym cały czas aktywni. Są w stanie zadawać Ci pytania, dopytywać o coś, prosić o wyrażenie zdania na dany temat. Sprzyja to tworzeniu bliższych relacji i budowania dobrego wizerunku marki. 

Jest w tym wszystkim jednak mały haczyk. Musisz naprawdę wiedzieć, o czym mówisz, mieć specjalistyczną wiedzę, a do tego pokonać tremę. W innym przypadku możesz osiągnąć odwrotny efekt. Pamiętaj, jednak, że trening czyni mistrza! Wykonuj próby przed lustrem, skonsultuj treść webinaru z innym specjalistom i nie bój się spróbować. 

Relacje na żywo

W dobie pandemii bardzo dużą popularnością zaczął cieszyć się content w formie relacji i transmisji na żywo, prowadzonych najczęściej przez media społecznościowe. Na takich spotkaniach z odbiorcami możesz pokazać niemalże wszystko. Może to być coś w formie webinaru, relacji z ważnego wydarzenia czy zza kulis swojej działalności. Jeśli prowadzisz sklep, możesz w taki sposób sprzedawać także produkty. Ponownie możliwości jest mnóstwo.

Filmy promocyjne

Filmy promocyjne to świetne uzupełnienie każdego firmowego contentu. Sprawdzają się do promowania marki, ważnych wydarzeń z życia firmy, informowania o nowościach czy seriach produktowych. Będziesz w stanie wykorzystać je na stronie, w opisach produktów, w mediach społecznościowych i w każdym innym kanale. Ich ogromną zaletą jest przede wszystkim łatwość w odbiorze – użytkownik nie musi się w żaden sposób wysilać. Wystarczy, że włączy filmik i tyle!

Inne rodzaje contentu audio i wideo

Masz chrapkę na wykorzystanie contentu audio i wideo w przypadku promowania swojej marki? To naprawdę może być świetny pomysł. Zwróć więc uwagę także na:

  • screencasty,
  • streamy,
  • wywiady w formie multimedialnej,
  • wydarzenia online,
  • vloga,
  • klipy,
  • rolki do mediów społecznościowych,
  • tik toki,
  • kursy.

Ponownie masz wiele ciekawych możliwości. Musisz jednak liczyć się z tym, że opracowanie takiej formy będzie wymagało wiele zachodu, pracy, godzin przygotowań i niekiedy także sporych nakładów finansowych. Nie zaszkodzi jednak spróbować! 

Czy takie formy contentu nadają się także na media społecznościowe?

Nie da się ukryć, że większość wyżej wymienionych form contentu możesz spokojnie wykorzystać także w swoich mediach społecznościowych. Te są idealnym kanałem dystrybucji treści. W końcu tworzysz to wszystko po to, by inni mogli czerpać wiedzę, inspirację itp. Warto zatem “wyjść” z tym do ludzi. Podam Ci oczywiście kilka przykładów. 

Zacznijmy od treści pisanych. Artykuły blogowe i swojego bloga możesz promować w formie postów zachęcających do odwiedzenia strony czy wpisu. Aby zaciekawić odbiorcę, postaw np. na intrygujące pytanie, czy niedopowiedzenie, przez które aż nie będzie się dało nie kliknąć linku. 

Rankingi i zestawienia możesz dystrybuować w ten sam sposób lub np. podzielić je na galerię zdjęć bądź pojedyncze posty. Masz wtedy gotowy plan publikacji bez tak naprawdę dodatkowych nakładów pracy. E-book może zachęcać do subskrypcji czy pozostawienia kontaktu. Możesz promować go także w formie płatnej reklamy w social media. Z FAQ ponownie (być może) wyjdzie Ci ciekawa seria postów rozwiewających wątpliwości zainteresowanych osób. 

Jeśli chodzi o content graficzny, audio i wideo, w większości przypadków masz wręcz gotowy materiał, który musisz dopasować jedynie do wymogów konkretnych mediów społecznościowych. Świetnie sprawdzają się tam wszelkie kreatywne rozwiązania, dlatego masz wręcz idealną bazę do swoich firmowych profili.

Co to jest content? Podsumowanie

Jak widzisz, content to tak naprawdę każda forma przekazu, którą opracujesz czy wymyślisz. Mogą to być wszelkie publikacje tekstowe – artykuły, rankingi, zestawienia, zbiory pytań i odpowiedzi, opisy produktów oraz kategorii, case studies, wywiady, e-booki, recenzje czy opinie. Treść może zastępować lub uzupełniać ciekawa infografika, komiks, GIF, ruchome zdjęcie, animacja, baner, a niekiedy nawet mem. 

Nie zapominaj przy tym także o audio i wideo. Co prawda stworzenie podcastu, webinaru, filmu promocyjnego czy relacji na żywo wymaga dodatkowego zaangażowania i nakładu pracy, jednak zdecydowanie warto spróbować. Kontroluj, co sprawdza się w przypadku Twojej marki najlepiej i ciesz się z zadowolonych oraz wiernych odbiorców. 

Bibliografia

  1. Content marketing po polsku, Barbara Stawarz, Gliwice 2019.
  2. Definition for Content: What It Means in Content Marketing, Kim Moutsos, contentmarketinginstitute.com.
  3. Formy i rodzaje content marketingu, Gabriela Siemieniuk, setugo.pl. 
  4. Content Marketing: 102 rodzaje treści, które przyciągną użytkowników na Twoją stronę, Artur, globesystem.pl. 
  5. 11 Types of Content You Can Use For Content Marketing (2021), Kevin Svec, e2msolutions.com. 
  6. 32 Types of Content and How to Use Them (With Examples), Isaac Justesen, constant-content.com. 
  7. Artykuły internetowe o contencie i jego formach oraz rodzajach.
  8. Doświadczenia własne.